"Sanat herkes içindir" diyerek yola çıkan Kadın Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (KASED), Amed’de açıldı. 

Açılışa Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri çok sayıda sivil toplum örgütü, sanatçı katıldı. Açılışın konuşmasını yapan Dernek Başkanı Devrim Demir, "Her çağda  kadınların yazdıkları yok sayıldı. Kadınların sanatları hiçbir zaman kabul edilmedi. Hiçbir zaman unutulmasın kadınların sanatı yok sayılamaz. Şimdi kadınların sanatına sahip çıkma zamanıdır" dedi.

Tarihte bugün yaşanan kimi önemli gelişmelerden bazıları şu şekilde: 

1914: ABD’li arkeolog Hannah Wormington bugün doğdu. Hannah, 60 yıllık kariyer hayatı boyunca güneybatı ve Paleo-Kızılderili arkeolojisi üzerine yazıları ve saha çalışmalarıyla tanınıyor. Bu alanda kadınların önüne konulan engellere rağmen Amerika’daki yerlilerin tarih öncesine dayanan yaşamlarını incelediği kitap, araştırmacılar için önemli bir kaynak oldu.

1987: Cezaevlerindeki baskı ve işkenceleri protesto etmek amacıyla 1 Eylül’de Ankara’da Meclis önünde gerçekleştirilen oturma eylemine polis saldırısında şeker komasına girerek hayatını kaybeden İnsan Hakları Derneği (İHD) kurucularından Didar Şensoy, İstanbul’da kitlesel bir cenaze töreniyle toprağa verildi.

1934 yılında dünyaya gelen Didar Şensoy, Yugoslav devrimine katılan bir öğretmen ve radyo spikeriydi. Yugoslavya'da öğretmenlik yapan Didar, 12 Eylül öncesinde eşinden boşanıp, Türkiye'ye yerleşti. Kardeşi Hasan'ın tutuklanmasından sonra kendisini cezaevi koşullarının iyileştirilmesi ve insan hakları mücadelesine adayan Didar, 1986 yılında kurulan İnsan Hakları Derneği'nin de kurucuları arasında yer aldı.

1947: Malta’da kadınlar seçme ve seçilme hakkını kazandı. İlk seçimlerde iki kadın aday oldu.

1990: Fransa’da Yargıtay “eşler arasında tecavüzü” ilk kez tanıdı. Hamile bir kadın kendisine şiddet kullanarak tecavüz eden evli olduğu erkekten davacı olmuştu. Mahkemede fail erkek savunmasında “evlilik bağıyla birleşmiş kişiler arasında cinsel ilişkiye girme hakkından” söz etti.  Ancak Yargıtay “kadının rızasının olmadığı” ilişkiyi tecavüz olarak tanımladı. 

2004: Amargi Kadın Dayanışma Kooperatifi, Vakit gazetesinde yayınlanan "Zinada Yahudi Parmağı" başlıklı haberde, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Vakfı Koordinatörü Liz Amado'nun hedef alınmasına karşı kampanya başlattı. Gazetenin ırkçı bir yaklaşımda bulunarak basın yayın ahlakına ters düştüğünü vurgulayan kadınlar, bu tutuma karşı "Vakit gazetesi almama" kampanyası başlattı.

2006: Manisa'nın Develi köyünden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önüne gelen bir grup kadın, Lübnan'a asker gönderilmesine ilişkin oylanacak tezkereyi protesto etti. Kadınlar, aylardır köylerinde katı atık bertaraf tesisi yapma planlarına karşı yapılan eylemlerde yer alıyorlardı.  

2015: Barış İçin Kadın Girişimi'nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar 14 ilde barış için sokaktaydı. İstanbul, İzmir, Amed, Dersim, Adana, Eskişehir, Bodrum, Mersin, Mûş, Wan, Idir, Mêrdîn, Antakya ve Bursa’da sokağa çıkan kadınlar “Tüm katliamlara karşı, biz barış nöbetindeyiz, ses çıkarıyoruz” dedi.

Editör: Hamza Özkan