Jane Addams, 1888'de arkadaşı ile Londra'dayken gerçek amacını buldu. Çift, şehrin Doğu Yakasında, yoksul sanayi işçilerine çok ihtiyaç duyulan hizmetleri sağlayan bir yerleşim evi olan Toynbee Hall'u ziyaret etti. Jane, bu modeli artan sanayileşme ve göçün ilk yıllarında olan Amerika Birleşik Devletleri'ne getirme sözü verdi.   

1889'da Jane Addams ve arkadaşı Ellen Gates Starr, Şikago'nun fakir, endüstriyel batı yakasında ABD’nin ilk yerleşim evi Hull House’ı kurdu.

Hull House, eğitimli kadınların temel becerilerden sanat ve edebiyata kadar her türlü bilgiyi mahalledeki yoksul insanlarla paylaşmasını amaçlıyordu. Hull House ekibi her hafta binlerce kişiye bir dizi hayati hizmet sağladı: çalışan anneler için bir anaokulu ve kreş kurdular; sağlanan iş eğitimi; göçmenler için İngilizce, yemek pişirme ve kültürleşme dersleri; bir işe yerleştirme bürosu, toplum merkezi, spor salonu ve sanat galerisi kurdu.

Kadınların oy hakkı için çalışan NAWSA’nın ve siyahların hakları için çalışan NAACP’nin kurucularından oldu.  

Birinci Dünya Savaşı sırasında tam bir savaş karşıtı tutum geliştirdi. Savaşan ülkeleri gezen bir grup kadın barış eylemcisine katıldı. 1915'te Kadınların Barış Partisi'ne başkanlık etti ve kısa bir süre sonra Uluslararası Kadın Kongresi'nin başkanı oldu. Jane, dünya çapında barışı teşvik eden makaleler yazdı ve konuşmalar yaptı. Uluslararası Kadınlar Barış ve Özgürlük Birliği'nin kurulmasına yardım etti.1931'de gösterdiği çabalardan dolayı Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk Amerikalı kadın oldu. 1935'te yaşamını yitirdi.

Tarihte bugün öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle;

1857:Aztek öncesi Meksika kültürleri ve Kolomb öncesi el yazmaları konusunda uzman Amerikalı arkeolog ve antropolog Zelia Maria MagdalenaNuttall doğdu. Aztek öncesi döneme ait eserleri ilk tanımlayan ve tanıyanlardan biri olan Zelia, yaşamının bir bölümünü Meksika’da geçirdi. 

1921:İsveç’te kadınların doğrudan oy kullandığı ilk milletvekili seçimi yapıldı, toplam beş kadın parlamento üyesi olarak seçildi. Kadınlara oy hakkı tanıyan son İskadinav ülkesi olan İsveç’te kadınların mücadelesi sonuç aldı. 

1966: Amerikalı doğum kontrol aktivisti Margaret Sanger hayatını kaybetti.

1968: Svaziland’da (yeni adı Esvatini) kadınlar seçme ve seçilme hakkının kazandılar.

1992:1987'de RoyalAscot'ta bir yarış kazanan tek kadın jokey olan Gay Kelleway eğitim lisansı alarak bu konuda da ilk kadın oldu. Yaşadığı ayrımcılığı, “Başladığımda erkeklerin duşları, saunaları ve rahat koltukları vardı, oysa ben halka açık bir tuvalette küçük bir lavabo aldığım için şanslıydım” diye özetleyen Gay, yıllar sonra yaşadığı tacizleri de ifşa etmişti. 

2013: Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri çetelerin Kuzey Suriye’ye saldırısını yürüyüşle protesto etti. 

2016: Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), "Öcalan'a Özgürlük, Şengal'e Statü'' talebi ile Şengal Diaspora Meclisi tarafından başlatılan açlık grevine katıldı. 

Editör: Hamza Özkan