HABER MERKEZİ- 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri yapıldı ve HDP 32 kadın vekille Meclis’te en çok kadın vekille yer alan parti oldu. İlk kez parti olarak genel seçimlere katılan HDP yüzde 13,1 oranında oy alarak büyük bir çıkış yaptı. Adana ve Mersin il binalarına konulan ve Diyarbakır mitinginde patlayan bombalara ve suikast tehditlerine rağmen halkla buluşan HDP bölge illerinden birinci parti olarak çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Hatay, Bursa, Kocaeli, Antep gibi metropollerden vekil çıkardı. Pek çok ilde kadın adaylar liste başıydı. 

HDP, Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın birinci sıra adayı olduğu Wan’da (Van) 8 vekilliğin 7’sini, Amed’de 11 vekilliğin 10’unu kazandı.

Tarihte bugün yaşanan diğer gelişmeler şöyle: 

1831: İngiliz yazar ve gazeteci Amelia B. Edwars doğdu. “The Phantom Coach” romanı ile “A Thousand Miles up the Nil” adlı seyahatnameyi kaleme alan Amelia, 1878’de yayınlanan bir şiir antolojisinin editörlüğünü yaptı. 1882’de Mısır Keşif Fonu’nu kuran Ameila, Mısır bilimine yaptığı katkılar nedeniyel “Mısır Biliminin Vaftiz Anası” unvanını aldı. 

1873: Kadınlara oy hakkı tanımayan yasayı delerek oy kullanan ABD’li Susan B. Anthony, yasadışı oy kullanmak suçundan hakim karşısına çıktı. 1 Kasım 1872’de 15 kadın, kayıt yapan 3 seçim görevlisi erkekle uzun bir tartışma yaptıktan sonra seçmen kaydı yaptırdı. 15 kadın 5 Kasım’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandı. 14 Kasım’da oy kullanan kadınlardan sadece Susan hakkında dava açıldı.  Susan için yargılama süreci, oy hakkı için propaganda sürecine dönüştü. Duruşma süreci Ağustos ayına kadar sürdü. Ağustos ayındaki son duruşmada “son sözleri” sorulduğunda,  “kadınların oy hakkı için ajitasyon tarihindeki en ünlü konuşma” diye tanımlanan konuşmasını yaptı. Hakimin defalarca uyarmasına rağmen, sözlerini bitirene kadar konuştu. Suçlu bulundu ve para cezasına çarptırıldı ama parayı ödemedi. 

1884: İsveçli bir peyzaj öncüsü olan Ester Laura Matilda Claesson, dünyaya geldi. Ester, İsveç’teki ilk kadın peyzaj mimarı olarak kabul ediliyor.

1909: Yeni doğan bebeklere yapılan ve “Apgar Skorlaması” olarak tanımlanan testin mucidi ABD’li anesteziyolog Virginia Apgar doğdu. “Apgar Skorlaması” henüz doğmuş bebeğin kalp hızı, kas gerilimi, refleks tepkisi ve deri rengi açısından ne kadar sağlıklı doğduğunu gösteriyor. İlk 10 dakika içinde doğum uzmanınca yapılan bir gözlem olarak biliniyor. 

1917: Pulitzer Şiir Ödülü'nü kazanan ilk Afro Amerikalı şair Gwendolyn Brooks doğdu. Şair, daha çok Afro Amerikalıların yaşam koşullarını konu edindi.

1941: Yönetmen ABD’li Mary Kelly, Lowa eyaletinde dünyaya geldi. 1959’da Minnesota’da Saint Teresa Lisesi’nde güzel sanatlar eğitimi gördü. 1968’de Paris’te öğrenci hareketlerinde bulunan Mary, Londra’da kadınlardan oluşan bir komünde yaşadı, bir yandan da St. Martin Güzel Sanatlar Akademisi’nde yüksek lisans yaptı ve konseptüalizm akımına katıldı. İkinci dalga feminizmin yükselişte olduğu yıllarda Mary de kısa sürede çeşitli feminist çevrelere girdi ve Kadın Kurtuluş Hareketi’ne katıldı. Özellikle kadın emeği ve üreme sağlığı konularına yoğunlaştı. Berwick Sokak Film Kolektifi’ne dahil oldu. Genç kadınların gece vardiyasında zorunlu çalıştırılmasını konu eden belgesel Nightcleaners’ı (1972) ve Margaret Harrison ve Kay Hunt ile birlikte bir metal fabrikasında çalışanlar hakkında Women and Work: A Document on the Divisions of Labour in Industry (1975) belgeselini çekti.

1968: Londra / Dagenham Ford fabrikasında 187 kadın makinist eşit ücret talebiyle greve gitti. Doğu Londra, Dagenham'da, Ford'un amiral gemisi fabrikasında 54 bin 813 erkek ve sadece 187 kadın çalışıyordu. Benzer işleri yapan erkek çalışanlar "vasıflı işçi" olarak sınıflandırılıyor ve daha yüksek ücret alıyordu. Bunun üzerine 187 kadın çalışanın tamamı aletlerini bırakıp eşitlik için greve başladı. İlk hafta otomobil üretimi durduğu için grevin etkileri hızla görüldü. Fabrika tamamen durmaya zorlandı, sonunda grev şirkete 8 milyon dolardan fazlaya mal oldu. Medya kadınları desteklemedi, aleyhte yayınlar yaptı.  29 Haziran 1968'de sekiz kadın temsilci hükümet yetkilisi Barbara Castle ile görüştü. Toplantıya hiçbir erkek sendika görevlisinin veya erkek Ford yöneticisinin katılmasına izin vermedi. Toplantının sonunda kadınlar ücretlerinin, erkeklerin maaşının yüzde 92'sine yükseltilmesi şartıyla işe dönmeyi kabul etti. Bu grev 1970 tarihli Eşit Ücret Yasası'nın kabul edilmesinde büyük rol oynadı. 

2003: Kadın Tavrını Geliştirme İnisiyatifi, Kadın Feminist Çevresi, Bağımsız Feministler ve Mimar Sinan Üniversitesi Kadın İnisiyatifi'nden kadınlar İstanbul’da "barış masası" açtı. Türkiye'de iç barışın sağlanmasını isteyen kadınlar, 5 dakika "barış nöbeti" tuttu.

2003: Mêrdîn’in (Mardin) merkez Artuklu ilçesine bağlı Yalım Mahallesi’nde komşusu tarafından uğradığı tecavüz sonucu hamile kalan Şemse Allak, 21 Kasım 2002'de “recm” adı altında işkenceye uğradı. 8 ay boyunca yaşam mücadelesi veren Şemse, 7 Haziran 2003’te hayatını kaybetti. Şemse’nin cenazesi kadın kurumları tarafından alınarak Diyarbakır Yenişehir Mezarlığı’na defnedildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şemse Allak adına bir park yaptı. 

( Kaynak: JINNEWS )

Editör: Hamza Özkan