Bursaspor’un daha önce de bu tür girişimleri oldu. Sabıkalı bir takım. Peki, ırkçı, Kürt düşmanlığında adı çıkmış saldırgan tutum karşısında açık bir tavır sergilendi mi?

FUTBOLDA ŞİDDET, IRKÇILIK, MAFYALAŞMA

Bursaspor yine saldırdı…
Son haftalarda yaşananlar ve ortaya çıkan gerçekler futbolun sadece futbol olmadığını bir çok boyutuyla gösterdi. Günlerdir futbolda şiddet konuşuluyor. 

Futbolun mafyalaşmış bir sektör haline geldiği sır değil. Futbol örtüsüyle, renkli kulüp isimleriyle ulusal ve uluslararası düzeyde gayrimeşru işler çevrildiği konuşuluyor, yazılıyor.

Gerçek şu ki; kulüplerin bir çoğu birer şebekeye dönüşmüş durumda. Karanlık işler örtüsü haline gelmiş bulunuyorlar. ‘İmparator’ denilen isimlerin toplumda spor, barış, hoşgörü gibi kavramlarla uzaktan yakından ilişkisi yok. Aksine bir çoğu bir çok karmaşık ve etik dışı işlerle anılmaktadırlar.

Aynı zamanda bu alanda konum, imtiyaz ve birikim edinenler; ‘bayrak’, ‘vatan’, ‘millet’ söylemini dillerinden düşürmeyerek, bu kavramları perde ederek uyuşturucudan, kara paraya, fuhuştan, mala çökme girişimlerine kadar bir çok girişimle anılıyorlar.

Ancak bu alandaki tüm kirli işler devlete sırtını dayamış kişi ve organizasyonlar tarafından yürütülmekte olduğu da sır değil. Futbolu, kulüpleri ve sektörü tüm pislikleri yürütebilecekleri bir arena, bir mevzi, olanak olarak görenler iktidardan beslenmektedir. 

Aynı zamanda tüm bu pisliklerin zanlıları aynı zamanda ırkçılığı pompalamaktadır. 

“Türkçülük”, “vatan”, “millet” söylemi altında ırkçılığı ‘olağan’ bir eylem ve söylem haline getirmektedirler. Sahalar ırkçılık yapılan ve aynı zamanda futboldaki pisliklerin yıkanıp kurutulduğu alanlar haline getirilmektedir. 

Bunun en somut göstergesi ise Amedspor’a yapılanlar. Amedspor çıktığı hemen her sahada ırkçı, faşist söylem ve saldırılara maruz kalırken kulüplerin başını tutanlar ses çıkarmamakta dahası çoğu alkış çalmakta, desteklemekte ve güç vermektedir.

Bursaspor-Diyarbakırspor maçında yaşanan bir kez daha bu gerçeği göstermiş oldu. 
Günlerdir sporda şiddeti konuşanlar, maçta hakeme yapılanın ne denli yanlış olduğunu konuşanlar “Yeter artık, yeter” diye bağıranlar, her maçta şiddetin hedefi olan Diyarbakır ve bölgenin diğer kulüplerine, oyuncularına, yönetici ve taraftarına yapılanı, saldırganlığı, ırkçı söylemi sessiz kalarak onaylamıyorlar mı?

Irkçılık yapılıyor. Gerçek şu ki; Kürt takımlara, Kürt oyunculara, Kürt seyirciye tahammül göstermeyen bir futbol gerçeği olduğunun üzerini kimse gizleyemez.

Gerçekten şiddete karşı çıkılacaksa ve futbolda yaşanan çürümeye gerçekten dur denilecekse, bunun Bursa’da Bursaspor oyuncuları tarafından Diyarbakırspor oyuncularına yapılana karşı derhal harekete geçmektir. Bunu kınamaktır. Kürt düşmanlığına karşı açık tutum almaktır. 

Ve soruyoruz;

Saldırgan Bursaspor oyuncuları ve taraftarları için hukuku herhangi bir girişim oldu mu?

Saldırganlar hakkında işlem yapıldı mı?
Gözaltına alınan saldırgan var mı?

Bursaspor’un daha önce de bu tür girişimleri oldu. Sabıkalı bir takım. Peki, ırkçı, Kürt düşmanlığında adı çıkmış saldırgan tutum karşısında açık bir tavır sergilendi mi?

Bursaspor Kulübü ve diğer futbol kulüpleri, iktidar ve iktidarın bakanı tarafından bu saldırganlık kınandı mı?

TFF, hakemler ve diğer kulüplerden bir girişim gördünüz mü?

Bu sorulara açık ve doğru yanıtlar verilmedikçe futbolda şiddete ve mafyalaşmaya dair söylenen hiç söz samimi değildir.