HALKLARIN EŞİTLİK VE DEMOKRASİ PARTİSİ’nin yeni kısa adı bugün DEM Parti oldu. Emek, barış ve demokrasi güçlerine hayırlı olsun!

HEDEP yerine DEM PARTİ 

Hukuksuzluğun başka bir göstergesi de Kürt sorunun demokratik çözümünde rol oynayacak olan partilere tahammülsüzlük. Kürt halkının demokratik hak ve özgürlükleri kullanmaları sistemi rahatsız ediyor. Kürt sorununu “terörizm”, “bölücülük” yalanlarıyla izah etme hesapları yerle bir edildiği için demokratik hakların kullanımı ve kazanımına sürekli engeller çıkarıyorlar.

Siyasetçilerin, eski eş genel başkanların, belediye eş başkanları ve meclis üyelerinin, milletvekillerin hapse doldurulması ve bir kaç gün önce yeniden milletvekilleri için yüzlerce dava dosyası, fezleke getirmelerindeki amaç da bu alanda elde edilen kazanımları yok etme çabası.

Yıllardır parti kapatıyorlar. Kaç parti kapattıldıysa yerine yenisi kuruldu, tutsak edilen, yaşamdan koparılan her politikacının yerine birler onlar geçerek mücadele sürdü. Kapatılan partinin yerine kurulan yeni partinin etrafında birleşildi, halk örgütünü sahiplenerek daha güçlü kıldı.

Kürt halkını ve Türkiye’nin haklarını, işçi ve emekçileri baskıyla, hukuksuzlukla, yasaklarla
durduramadılar. Güçbirliğini, ittifakları, ortak yürüyüşü; demokratik Türkiye mücadelesini, Kürt halkının geleceğini belirleme, eşitlik ve özgürlük mücadelesini engelleyendiler. 

Mücadele daha da büyüdü. Yeni partiler kuruldu, büyüdü, seçim barajlar yıkıldı, yerle bir edildi ve mücadele yaşamın her alanında, sokakta büyüdü gelişti.

Bu son hukuksuzluk da halkın direnciyle, sahiplenmesiyle aşılıyor. HDP hakkında kapatma davası sürerken, onlarca parti yöneticisi Kobane kumpas davasında tutukluyken, yüzlerce partili hakkında yargılama sürerken, siyaset yasağı cezası istenirken korkmayanlar, diz çökmeyenler, dayanaksız gerekçelerle yeni engeller çıkarmak isteyenlere malzeme sunmazlar.

Yerel seçimlere giderken uydurulan gerekçelerin hiç biri halkın iradesinin yeniden başarıya ulaşmasını engellemeye yetmeyecek. Kayyımlar alaşağı edilecek, halk iradesi galebe çalacak yeni kazanılmış mevzilere Bölgede ve Türkiye’nin dört bir yanında yeni demokratik mevziler kazanılarak eklenecektir.

Yargıtay’ın, daha önce kapatılan ve AİHM tarafından Türkiye’nin mahkum edildiği HADEP gerçeğine rağmen, HEDEP’in HADEP'i çağrıştırdığı gerekçesi ileri sürülebildi.

Yargıtay’ın ‘çağrışım’ yarattığını iddi ederek kabul etmediği kısa adı HEDEP olan HALKLARIN EŞİTLİK VE DEMOKRASİ PARTİSİ’nin yeni kısa adı bugün DEM PARTİ oldu. Emek, barış ve demokrasi güçlerine hayırlı olsun!

DEM PARTİ kısa sürede benimsenecek ve dalga dalga yayılacaktır.

Mücadele sürüyor. Yeni ittifaklar, yeni ve daha güçlü yerel yönetim ittifaklar ve mücadele politikasıyla tüm oyunlar bozulacak.