Dün akşam Van'daki çoşkulu mutluluğun tüm yurtta yaşanmaması için hiçbir neden yok. Ne demişti usta yazarımız Yaşar Kemal "Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır.”

"Yerel Seçimler ve Barış"

Şu son birkaç günde yaşadığımız heyecan ve gerginlik; öfke, üzüntü, korku ve mutluluk arasında gitti geldi. Seçim günü başlayan bu ruhsal koşuşturmadan bedenlerimizin yorulduğunu bile fark etmedik. Şahsım adına ben dün gece uyuyabildim. Seçim gecesi gelmeye başlayan sonuçlara sevinç ve endişeyle bakmıştım. Çünkü bileğimizin gücü ve kararlı irademizle elde ettiğimiz kazanımlar bir bir yağmalanıyordu. Üstelik öyle gizli saklı değil aleni ve zorbalıkla alınıyor, binlerce insanımızın canı yakılarak yağmalanıp talan ediliyordu. En basiti kolluk kuvvetlerinin hayali seçmen olarak birçok bölgede oy kullanması yani sandııklara kayyum atamayla başlamıştı seçimler.Buna rağmen sonuçlar memnuniyet vericiydi. Sevinmek için henüz erkendi ki beklediğimiz o iğrenç yağma haberleri geldi. Van Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan'ın mazbatasına el konuldu. Kürt halkı, adıyla özdeşleşmiş o direnişini sokaklarda göstermeye başlayınca hırsız daha kapıdan çıkamadan yakalanıverdi. Kendilerinin olanı bağıra bağıra, üstüne yediği dayakları hiçe sayarak kararlı biçimde sokaklarda geri aldı.  Van halkının o coşkulu kutlamasını Twitter hesabımdaki sayfalardan defalarca izledim. Mutluluk   ve huzurun  uzun süredir   bedenim ve ruhumua uğramayışından  olsa gerek, bu duyguyu bile bünyem garipsemişti. Gece yatağa girene kadar kâh ağladım, kâh tek başıma Vanlılar ile birlikte mutfağımda halay çektim. 
Biz Kürtler bu memleketin demokrasi şarteliyiz. Bu seçimler bunu bir kez daha gösterdi.  Egemenlerin savaş, kıyım, ölüm ve işkencelerin bitip tükenmek bilmeyen zulmüne karşı hâlâ ayakta ve direnen bu halk, kendi canıyla uğraştığı yetmezmiş gibi insanlık dersi vermeyi de ihmal etmiyor. 
Yüz yıllardır sömürgecilere direnen ve savaşan bu halk emin olun barışın, kardeşliğin ve paylaşımın da en güzelini yaşayıp yaşatacaktır.   Kürtlerin yerel seçimlerde elde ettikleri bu kazanımlarla mevcut iktidara   verdiği mesajlar çok açık. Bu mesajı iktidarın çok iyi okuduğunu da biliyoruz. Savaş-çatışma, inkâr ve imha politikalarının hem kendilerine hem de halklara kaybettirdiğini herkes biliyor. Kürtler bu yerel seçimlerde, sürekli dayak yiyen ve eziyet gören taraf olmasına rağmen çözüm ve diyalog kapılarını aralamış bekliyorlar. Dün akşam Van'daki çoşkulu mutluluğun tüm yurtta yaşanmaması için hiçbir neden yok. Ne demişti usta yazarımız Yaşar Kemal "Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır.”