Düzen partilerinin nasıl bir işleyiş ve kirlilikle yol aldıklarını söylemeye gerek yok! Koltukta tutunmak için her şey mübahtır, buna adam satmakta dahildir!İlin ilginç yanı bu kadar kirliliğin içinde işin başında olana sürekli temiz gömlekler giydirilir ve methiyelerle kitlelerin sempatisine sunulur!
Son seçimlerde Türkiye siyaseti olmadığı kadar bir savrulma yaşadı!
Ne yazık ki HDP de bundan payını aldı. Seçim sonrası gelen tepki ve yapılan değerlendirmeler sonucunda sanırım vahim hataların farkına varıldı, şimdi tam da yanlışlardan arınma zamanı!
Peki, bu arınma nasıl olur?
Bir kere liyakat ve makinanın doğru parçalarını bir araya getirmek gibi bir zorunluluk vardır!
Parti il eş başkanlıkları dahil, Eş Genel Başkanlar noktasında kongre süreçleri mutlaka halka bırakılmalıdır. Şimdiden adaylığını açıklayan arkadaşlar var; bana göre doğrudur, daha da çok aday çıkmalıdır ki halkın elinde sağlıklı bir değerlendirme olsun!
Dar çerçevede yapılan aday belirleme çalışmaları geçmişte sıkıntılar getirmişti ve o sıkıntıların sonucu bir yetmezliğe düşünce son seçimde alınan kararlar ve bu kararların getirdiği beklenmedik sonuçlar halkta demorilize bir durum yarattı!
Tek şans, HDP parti tabanın politik olması ve değerlendirmelerini küsmek adına değil, yol açıcılık üzerine yapmasıdır!
Bu durum her partiye nasip olmayacak bir gerçektir!
Partinin şiddetle kafa, kol ilişkilerine, bireysel otoriterliğe karşı da vaziyet geliştirmesi lazım!
Bu ciddi bir hastalıktır ve parti içindeki tüm birikimli kadroların bilinçli şekilde boşa çıkarılmasıdır. Tabi ki bu iş tek taraflı değil, belli ki sistemli bir şekilde işin içinde görünmeyen eller de var!
Bu sinsi ve değer törpüleyen durum mutlaka değerlendirilmelidir. Aksi halde yanlışın tekrarından bir adım öteye gidilmeyecektir!
Kaldı ki Eş Genel Başkanlar mevcudun tekrarı ile değil projeleri ile gelmeliler!
Yeni yüz yılın vizyonu nasıl olmalı, bu ülkenin kadınları, gençleri, işsizleri, çalışanlarına nasıl bir gelecek vadediyoruz? İşte bunlara ciddi yanıt olacak projeler lazım!
Ekseni kaymış bir adalet ve hukuk garabetine tavrınız ne olacak?
Örnekleri çoğaltabiliriz ama asıl olan ne yapacağımızın proğramı!
Umarım aday olan arkadaşlar bu konuya bilgi ve donanımlarını katacak bir proğramla gelirler!
Yoksa hiç bir şey değişmeyecek, geçmişin tekrarından başka..!