Giyilmiş ancak, yıkanmamış gömlek kirlidir. Geceleri aydınlatılmayan caddeler karanlıktır. Anne ve babalarını yitirmiş çocuklar yetimdir.

GİYİLMİŞ ANCAK YIKANMAMIŞ GÖMLEK KİRLİDİR

Yurttaş olarak uymamız gereken kurallar, kanunlar, yasalar, yönetmelikler, yönergeler vardır. Tabi ki insan olmaktan da kaynaklı haklarımız da vardır. Bu hakların büyük bir bölümünü kullanamasak da, bu haklar belgeli haklarımızdır.

Okumak, barınmak, seyahat etmek, oynamak, uyumak, beslenmek, sağlıklı olmak, örgütlenmek, hak aramak gibi…  Yani her şey için yapmamız gereken, uyulması zorunlu olan davranışlar ve pratikler vardır. Çiftçiler gibi, marangozlar gibi, mühendisler gibi, öğretmenler gibi, kasaplar gibi, şoförler gibi, fırıncılar gibi, hamallar gibi…  Şoförün gözlerini kapatarak araç sürdüğünü düşünün.

Spor müsabakalarında kurallara riayet etmeyen oyunculara hakemlerin sarı veya kırmızı kartları göstererek oyun dışı bırakmaları gibi… Disiplin eğitir.

İyi inşa edilmemiş bina en küçük bir sarsıntıda da yıkılır.

İyi yetiştirilmemiş bir öğrenci akranlarına göre başarısız kalır.

Giyilmiş ancak, yıkanmamış gömlek kirlidir. Geceleri aydınlatılmayan caddeler karanlıktır. Anne ve babalarını yitirmiş çocuklar yetimdir. Çalışmadan, alın teri dökmeden başkalarının sırtında geçinenler asalaktır.

Tren istasyonda durur. Hasta insanlar, tedavilerini hastanelerde olur. Tavuk follukta yumurtlar. Suç işlemiş insanlar cezaevlerinde yatar. Tohum tarlaya ekilir.  Şarap üzümden yapılır.

Gövdesi sağlam olan ağaçların dalları savrularak dökülmez. Pansumanı iyi yapılmış yara kanamaz. İnsan haklarına saygılı, alanına hakim liyakat sahibi hakimler yanlış kararlar vermez.

Taşı toplanmamış tarla taşlıdır.  Tuzu ve biberi fazla olan yemek acı ve tuzludur.  Saçı olmayan kel, gözleri görmeyenler kördür. Sürgün vermeyen, yaprak açmayan ağaçlar kurudur.

Başarılı olmanın yolu eğitimli olmaktan, disiplinli ve kararlı bir şekilde çalışmaktan geçer.

Gelelim CHP’ye.

  CHP;

Atatürk’ün partisidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran partidir.

100 yıllık deneyim, birikim ve tarihe sahiptir.

Siyasi gelenekleri olan bir partidir.

 İlkeleri ve ideolojisi olan bir partidir.

 Çoklu partili sisteme geçmeyi sağlayan partidir…

 "Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur." diyen İsmet İnönü’nün partisidir.

“Ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen”, “Toprak işleyenin, su kullananıdır” diyen Bülent Ecevit’in partisidir.

“Hak, hukuk, adalet” şiarı ile 450 Km’lik yolu adım adım yürüyen, etnik, inanç ve siyasi farklılıkları zenginlik olarak gören, helalleşmeyi bilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisidir. Altan Öymen’in, İsmail Cem’in, Kamber Genç’in, Aydın Güven Gürkan’ın partisidir. CHP’ye gönül vermiş milyonların partisidir…

14 Mayıs 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların yüzde 48’ni alan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu seçilemedi. Bu anlamıyla Millet İttifakı başarısız olmuştur. Millet İttifakını oluşturan bileşenlerin bir bölümü, İYİ Parti gibi ittifakın başarısızlığı üzerinde bir seçim süreci yürüttüklerini bugün daha iyi anlıyoruz. Anlamakta zorlandığımız şey seçim sonuçları ilan edildikten birkaç saat sonra, CHP içerisinde birbirini suçlayan MYK üyelerinin, seçimler kazanılmış olsaydı Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak olan belediye başkanlarının, milletvekillerinin kamuoyu önünde birbirlerini suçlayan yaklaşımlarıdır. Bu partinin kurulları, karar organları var mı? Var. Elbette, eleştiri öz eleştiri mekanizması çalıştırılmalıdır. Elbette örgüt yenilenmelidir. Elbette değişim olmalıdır. Ülke ve parti yönetimine aday olan sizlerin bu tarzı ve tutumu bizler açısında üzücü ve şaşırtıcı olmuştur. Kaybeden siz kavga edenler değil, biz yurttaşlarız. Kaybeden CHP’nin kurumsal kimliğidir.

Demokratik bir zeminde ahlaki ve etik olarak gerçekleşecek olan her türlü olgu ve değişime elbette evet.

 İYİ Partinin yerel seçimlere ilişkin ittifak şartlarında birinin de; 4-5 Kasım 2023 tarihinde yapılacak olan CHP kongresinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybetmesi şartıdır. Bu şart ve yaklaşım CHP’yi bölme ve bitirme şartıdır. Yüz yıllık birikime, deneyime sahip, CHP ve CHP’liler buna asla müsaade etmeyeceklerini de biliyor ve inanıyorum. Eğer İttifak yapılacaksa, bu ittifak ilkeler temelinde gizli ajandası olmayan Yeşil Sol Parti ile yapılmalıdır.

Her koşulda EĞİTİM, her koşulda DİSİPLİN, her koşulda EN İYİ YEREL HİZMET, Her koşulda İLKELER TEMELİNDE BİRLEŞİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA.

Sevgi ile kalın.

Ahmet KARAGÖZ

19.10.2023 - ÇANKAYA