banner9

banner8

Korona Virüsün Düşündürdükleri…(16) HDP Amed İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ile Zeyyat Ceylan

  “CORONA”DAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK DENİYOR. SİZ NE DİYORSUNUZ ? Ötekilerin Gündemi Hamza Özkan Merhabalar, “Corona” virüsü nedeniyle tarihsel  ve zorlu bir süreçten geçerken, toplum olarak, dünya olarak,  tarif edilemeyecek bir alt üst oluşu yaşıyoruz.

Korona virüsün düşündürdükleri... 16.04.2020, 13:01 11.11.2020, 17:15
83
Korona Virüsün Düşündürdükleri…(16) HDP Amed İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ile Zeyyat Ceylan
banner44

 

“CORONA”DAN SONRA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK DENİYOR. SİZ NE DİYORSUNUZ ?

Ötekilerin Gündemi

Hamza Özkan


Merhabalar, “Corona” virüsü nedeniyle tarihsel  ve zorlu bir süreçten geçerken, toplum olarak, dünya olarak,  tarif edilemeyecek bir alt üst oluşu yaşıyoruz. Filmlere, romanlara konu olan sahnelerin gerçekliği karşısında şaşkın, çaresiz, umutsuz olsak da, umudumuzu  kaybetmemek için direniyoruz; direnmeliyiz de.

İlkellikten bugüne gelen insanlık, doğanın en güçlü varlığı olsa da, bu  harika teknolojiyle her şeye egemen olduğunun gösterisini yapsa da, öyle bir an geliyor ki doğal felaketler ve salgınlar karşısında savunmasız kalabiliyor.

Farklı gezegenlere, koloniler kurma projeleri yapan insanlığın doğayı bu denli tahrip etmesi, akıl tutulmasıyla güç ve silahlanma yarışına girmesini,  anlamakta zorlanıyor insan.

Aklını kullanan, hümanizmden, demokrasiden söz eden çağdaş ülkelerin  bir virüs karşısında nasıl bir felaket yaşadığına ve çaresiz kaldığına şahitlik ediyor, virüsün zengin ve yoksul dinlemediğini görüyoruz. Şu bir gerçek ki, bu krizde ekonomik olarak zayıf, alt yapısı kuvvetli olmayan ülkeler  daha çok etkileneceklerdir. Bu süreçte komplo teorileri ve öngörüler birbiriyle çatışıyor. Bu acı ve felaket hepimizin! Ne ırk, ne dil ne de din ayrımı gözetmeksizin, insanlığın kenetlenmesi ya da uyanışına da neden olabilir.

Bu sürece tanıklık ederken, çeşitli meslek gruplarına “Corona Virüsü” ile ilgili sorularımızı yönelttik.

 

 

 

HDP Amed İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık: Sürecin nereye evrileceği yine insanlığın elinde

- İnsanlığın ulaştığı bu teknoloji ve Modernitede, her şeye çözüm bulunurken bir virüsün dünyayı egemenliği altına almasını ve insanlığı alt üst etmesini nasıl yorumluyorsunuz?


Şöyle Düşünmek gerekir teknolojinin gelişmesi belki bir yandan insanların hayatını kolaylaşması için olumlu bir yorumlamaya neden olurken; ama bu noktada insanlığın veya tüm ülkelerin yönetim şekline baktığımızda kapitalizmin atbaşı gittiği ve kapitalizmin Aslında üstünde şekillendiği, sürekli bir yok etmek, tüketmek, sürekli bir pazarlama her şeyin satın alınabilecek bir metaya dönüşmesi, bu hem doğaya, hem insani duygularına insanın tüm aslında bedeni bu şekilde bir hayat noktasına gelindiğinde de, aslında bu hastalığın insanlık için sıkıntı olması bugün çok daha küresel görünüyor daha önceki yıllarda da bu şekilde salgınlar yaşanmış ve insanlık bir şekilde Belki de demişti Belki biraz belki uyarı biraz daha kontrol altına alınabiliyor. Ama bugün gelinen nokta hep o övünen sürekli çok iyi bir şeymiş gibi savunma Küreselleşmenin aslında bir yandan da hastalığı yaymaya nasıl belli olduğunu da görüyoruz. Çin’de çıktığı zaman ticari kaygılardan dolayı bu Sırrının açıklanmaması ve bu hastalığın ifşa edilmemesi bunu ifşa eden doktorların tehdit edilmesi,baskı altında tutulması diğer ülkelerde de karşılığını görüyoruz sonra da diğer ülkelerde sürekli hala Türkiye'de görülen kalıcı bir önlem alınmamasının nedeni sürekli pazarın zarar görmemesi bir şekilde üretimin devam etmesi üretimi devam edebilmesi için de çalışması bu. Tabii hastalığın yayılmasına övündüğümüz teknolojinin modernleştirmenin nasıl bir noktaya gelindiği zaman eli kolu bağlandığını aciz duruma düşürüldüğünü görüyoruz. Tamamen insanların kapitalizmin kar hırsını insanı, doğayı merkezine almadan sadece alınıp satılan bir Meta haline getirilmesi insanla yaşadığı bir şeydir böyle görmek gerekiyor. Bunun yanında sadece işte Teknoloji çok gelişmiş, biz her hastalığı tedavi buluruz, biz her şeyin çözümlü çaresini buluruz gibi bir kibirli havada aslında nasıl gerçeklikten uzak olduğunun yüzümüze vurmasıdır. Aslında insanların yüzüne vurmasındır. Nedir bugüne kadar mücadeleler edildi. Kapitalizme karşı aslında bir yandan Doğan'ın talan edilmesine karşı diğer yandan insanların insan ilişkilerini nasıl talan edilmesine ilişkin mücadeler vardı. İnsanlığa karşı da sürekli bir karşı duruş sergiledi ama gelinen noktada bir şekilde doğa bu anlamda kendi dersini vermiş oluyor.

-Yaşanan bu yok oluş ve çöküş krizinde geleceğe nasıl bakıyorsunuz, bu ölümlerden sonra dünya yeniden mi şekillenecek, geleceğe dair düşünceleriniz nelerdir?


 

ikinci sorunuza gelince gelirsek söyle yani altüst oluş yaşanacak bu kaçınılmaz. Sonuçta bugüne kadar devletlerin işte birlikleri işte Dünya Sağlık Örgütünün kendi içindeki örgütlenmesi şekillenmesi Avrupa Birliği'nin bir yanı başındaki bir ülke ile yardım yapmaması yaparken yine siyasi kaygıları ön plana tutması bunun yanında ticari ilişkilerinin ister istemez çökmesi ya da yeni ticari Yenipazar alanlarının yaratılması yine sağlığın bununla ile ilgili de çalışmalarımız ya da bununla ilgili ortaya koyduğunuz öneriler vardı. Neydi sağlığını sadece bir kesimin elinden tutup iktidar aracı olarak kullanılması değil aslında sağlığın Toplumu ilgilendiren bir şey olduğu için toplama kadar yayılması gerektiğini insanın kendi bedeninden o kadar uzaklaştık kendi bedene yabancılaştıran ve süreli kapitalizmin verdiği şekilde yaşamaya verdiği bir bedene sahip olmak için sürekli bir çaba içinde olması kapitalist sistemin ortaya çıkardığı hastalıkları bazı sünü hastalıkları sadece tedavisi ilaç Sanayi sağlık sektöründeki bir oluşan büyük pazarın Bununla ilgili arasında daha önceden testler çözüm önerileri insanlığa uyarılarda yapılmıştı. Özellikle diyelim Türkiye'de 2011'den sonra sağlıkta dönüşüm aslında ne gibi sorunlar sıkıntılar yaşayacağını bu alanda mücadele eden örgütler sürekli itirazlarını dile getirip bu konuda da mücadele yürütmüşlerdir. Ama gelinen nokta bir kapitalizmin kapitalizmi insanlığın doğasını bozduğu ve hastalığa neden olduğunu yine bunun tedavisi içinde oluşan bir şekilde bozulmuş da onu da pazara teslim edilmesi piyasaya teslim edilmesi bir insanın tedavi edilmesi tedavi edilmesi bile belli başlı kurallara yine kapitalizmin elinde kalıyordu değişecek bir şekilde değişecek insanoğlunun ilişkileri ilişkileri değişecek ama bunun Olumlu ya da olumsuz anlamda dönüşmesi yine insanların elinde.

Eğer durup bekliyip bu kriz anında mutlaka iyi bir şey çıkacak diye bir beklentiye girip yine olayları seyrine seyretmek, bence bu değişime Müdahale etmemek ve bu bir şekilde Mutlaka herkes işte değilim devletler bu kapitalist modernite bundan bir ders çıkaracak kendini biraz şekil Şemal verecek kendi içinde bir değişime bir insanlığa ya da doğaya yararlı bir şekilde dönüşecek deyip beklentiye girmek bence biraz hayalperestlik olacak herhalde insanların iyiliğini isteyen insani değerlere önem veren özgürlükten Barış'tan yerele önem veren mücadele anlamında sol argümanı diyeyim onlar eğer bu sürece gerekli müdahaleyi gerekli örgütlenmeyi gerekli karşı duruşu sergilemeseler değişimin iyi yönde olabileceğini çok düşünmüyorum. Görüyoruz da bunu bir şekilde daha çok takılma kontrol altında tutma daha çok işte yine medyayı teknoloji kullanarak evimizin içine sağlık bahanesiyle Aslında daha fazla bir kontrol altında tutma aracına çevirebilir Yani bu işler bittiğinde sağlık bahanesi ile başka farklı nedenlerle evimizin içi bile rahatlıkla kontrol edilebiliyor kiminle ilişkiye girdiğimiz kimle hangi toplumsal çevre içinde olduğumuz nereye
e gittiğimiz gittiğimiz ne yediğimiz daha fazla kontrol altında tutulduğu zaman olumlu bir yana çevrilecek diye bakmak gerekiyor. Yani demokratik güçlerin özgürlükten yana olan güçlerin bu sürece müdahale etmemesi sürecin daha da kötüye gideceğine emaredir. Bu anlamda dayanışmayı daha da arttıran yan yana durmayı daha da arttıran özgürlükleri daha çok savunan talan edilmiş Doğan'ın Aslında biraz daha doğaya saygı duyan bir yaşamı isteyenlerin daha çok örgütlü olması gerekiyor. Bu konuda daha uyanık olması gerekiyor daha çok mücadele sarılması gerekir.

 

HDP Amed İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık

 

 

 

 

HDP Amed İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan: Herkes için, kapitalizme karşı  kazanması gereken insanlığın ortak değerleridir.

 

 

- İnsanlığın ulaştığı bu teknoloji ve Modernitede, her şeye çözüm bulunurken bir virüsün dünyayı egemenliği altına almasını ve insanlığı alt üst etmesini nasıl yorumluyorsunuz?


 

Binlerce yıllık eril iktidarcı zihniyet kendini var etmek ve varlığını sürdürmek  için insanlığın ve doğanın bir çok değerini yok ederek bunu gerçekleştirdi. İlk önce kadını egemenliği altına alan bu zihniyet iktidarı ve egemenliği için herşeyi mübah gördü, habil ve kabili güncellercesine her türlü yok etmeyi kendileri için hak ve meşru gördüler. Güç olan iktidarlaştı, iktidarlaşan gaddarlaştı ve yüz binlerce yıllık paylaşımcı ve kolektif bir yaşamı olan insanı hem canavarlaştırmayı hem de köleleştirme başardılar.

Öldürmek, yok etmek, yıkmak, yakmak, köleleştirmek zulmetmek yaşamın olağan bir biçimi haline getirilmeye ve herkese kabul ettirilmeye çalışıldı.

Köleci toplumdan tutalım feodal topluma ve şu an içinde yaşadığımız egemen kapitalist topluma kadar belki biçim değişti, teknik gelişti, insanoğlunun ve kızının yetisi arttı ancak egemen bakış açılarının iktidarlarının insanı ve doğayı tahakkümü altına alanların acımasız yıkım, talan ve köleleştirici anlayışları değişmedi sadece modernleşti.

Doğa tüm canlılar için bir yaşama alanıdır. İnsan türü de bu canlılardan bir tanesiydi .Ancak insan türünün beyin ve kol gücünün diğer canlılardan farklı olarak gelişim göstermesi insanlığın ilk evrelerinde ve sonrasında uzun bir dönem demokratik bir yaşam biçimi olarak varlık gösterdi ancak çatallaşma döneminde ilk önce kadının eril ve iktidarcı zihniyet tarafından iradesinin kırılması ve denetim altına alınması beraberinde tüm toplumun kölelik zincirlerinin içine alınmasına yol açtı. Kendisi de doğanın bir parçası olan insan, aynı zamanda doğayı da egemenliği altına alma çabası içerisine girdi. Savaş, ölüm, yok ediş, nasıl kadının ve toplumların yaşam biçimi haline getirilmeye çalışıldıysa, doğaya karşı da acımasız bir yaklaşım içerisine girildi. İnsanlığın ortak değerleri olan bir çok halk dil ve kültürleriyle birlikte yok edildiği gibi izleri bile tarihten silinmeye çalışıldı. Aynı anlayış doğaya karşı da yok edici, yıkıcı bir yaklaşım içerisine girdi. Su, toprak, hava hor kullanıldı kirletildi, ormanlar yeşil alanlar yok edildi.

 Doğa ananın bize bahşettiği ve doğumun ana çekirdeği olan tohumların genleriyle oynanıldı, doğanın tedavi edici bitkileri fahiş fiyatlara satılan ilaçlara dönüştürüldü, toplumların sağlığı kapitalist metanın ticaret ve maksimum kar alanına dönüştürüldü. Toplum  sağlığına hizmet eden tüm araçları aşırı kar hırsıyla metalaştıran bir bakış açısı, sağlıklı bir toplum yaratabilir mi? Sağlık ve ilaca ya da kapitalizmin kar amaçlı ilacına ihtiyaç duymayan bir noktaya getirilmesi mümkün müydü? Tüm görülenler, yaşanılanlar kapitalizmin her zaman [yanıltma hariç] insanı ve toplumu esas almayan sadece maksimum kar marjını esas alan bir sağlık ve yaşam biçimi toplumları hastalıklı hale getirdi. Yüzlerce yıl insan ve doğayla oynama, megapol şehirler, kirli hava, aşırı tüketim, aşırı üretim, doğanın aşırı kar ve gelir amaçlı kullanımı, aşırı tahribatı hatta katledilişi en sonunda doğanın da isyan etmesine ve cezalandırma sürecine girmesine neden oldu. 

Bu kadar maddi manevi (insani) tahribatın sonucu yangın, dengesiz yağış, sel , iklim değişikliği, hava, toprak ve suyun kirlenmesi, envai çeşit silahın üretimi ve kullanımı bizi şu an yaşadığımız günlere getirdi. Yani virüsün (coronanın) tüm dünyayı tehdit ettiği ve sonunun nereye varacağı belli olmayan bir sürecin içine girmiş bulunuyoruz. Mevcut güç odakları, ya da kapitalist ulus devletçi anlayışlar bu süreci nasıl anlatacaklar? Lokal mücadele, aşı üretme ve tedavi etme süreçleri Covid-19 için çare üretip toplumları sağlığına ulaştırabilir mi? 

 

 

 

-Yaşanan bu yok oluş ve çöküş krizinde geleceğe nasıl bakıyorsunuz, bu ölümlerden sonra dünya yeniden mi şekillenecek, geleceğe dair düşünceleriniz nelerdir?


 

Yaşanan kriz anında bile kapitalizm yine kar endeksli yaklaşımı, kendi üretim ve uygulama araçlarını (devlet) koruma ve bu süreci de minimum zararla atlatma çabası içinde. Ucu açık olmakla birlikte bu süreç 3 ya da 5 ay sürse bile bir şekilde sona erecektir.

 

 Tüm kaos ve kriz süreçlerinin sonunda muhakkak toplumsal etkileşimler ve etkilenmeler ve de yeni gelişmeler söz konusu olacaktır. Bu kaos sürecinin sonunda da her şey eskisi gibi olmayabilir ve olmayacaktır. Kapitalizmin darbe aldığı, negatif etkilendiği bir gerçeklik, yine toplumların, halkların, inançların bunu gördüğü ve gören bir yerden bu sürecin tahlili ve değerlendirmesini  yaptığı da bir gerçek. Unutulmaması gereken maddi ve manevi kendini bu kadar örgütleyen ve tüm yönetim aygıtlarını elinde bulunduran, bunu sermayeye dönüştürülen ve sermaye gücünü de toplumu kolay yönetmek için sonuna kadar kirli bir şekilde kullanmaktan da geri durmayacakları bir gerçektir. Bu sürece hem dar taktik hem de geniş anlamda stratejik itirazı olan insanların, toplumların, halkların bu meşru  ve haklı itiraz süreçlerini ne kadar örgütleyebildikleri ve toplumsal iradeye dönüştürdükleri ile ilgilidir. Birden köktenci bir değişiklik beklemek belki yanıltabilir ancak şu da bir gerçekliktir ki insanlık adına, eşitlik ve özgürlük adına şimdiye kadar mücadele edenlerin söylediklerinin bir kez daha haklılığını ve doğruluğunu görüyoruz. Kapitalizmin ve ulus devlet aygıtlarının insanlık ve doğa düşmanı dayatıcı yaşam biçimleri teşhir edildikçe ve karşı mücadele edildikçe insanlığın yolu da açık ve sonuç almaya yönelik olacak. Herkes için, kapitalizme karşı  kazanması gereken insanlığın ortak değerleridir. Er ya da geç insanlık ve yaşam alanı doğa için kapitalizmin bu yok edici yaşam biçiminin sınırlandırılması ve sonlandırılmalıdır. Aksi takdirde insanlık yeni virüslerden hiçbir zaman kurtulamayacaktır.

HDP Amed İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan

 

Yarın, Belçika İşçi Partisinden senatör Ayşe Yiğit ile HDP Bitlis il Eş Başkanı Rumet Dursun

https://www.otekileringundemi.com/?p=54383

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına  verirsiniz?
Bu Pazar Erken Seçim Olsa Oyunuzu Hangi İttifak'ına verirsiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü