Oluç: İster oğlu dağda, ister asker ister polis olsun, anneler gözyaşı dökmesin diye mücadele edelim”

 

 

 

DİYARBAKIRÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  Kayyum atamalarını protesto amacıyla devam eden Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, il binaları önünde bekletilen ailelere ilişkin,  “Yeni bir algı operasyonları var. Ağır suç işliyorlar, annelerin acılarını ve duygularını sömürüyorlar” diyerek, tüm partilere çözme çağrısında bulundu.

MA’nın haberine göre; İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti, 22’nci gününde devam etti. Bugün ki eyleme gençlerin “Hırsıza karşı omuz omuza” sloganıyla başladı. Nöbete, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Semra Güzel, Remziye Tosun, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Muş Milletvekili Mansur Işık, Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Sur Belediye Eşbaşkanları, Silvan Belediye Eşbaşkanları, il ve ilçe yöneticileri, TJA’lı aktivistler, Barış Anneleri’nin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Yerine kayyum atanan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, nöbete katılan yurttaşlar tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı.
ALÖKMEN: KÜRTLERİN ONUR MÜCADELESİ
Kadın Dengbejler klamlar seslendirirken, nöbet basın açıklamasıyla devam etti. “İrademe dokunma” pankartının açıldığı basın açıklamasında ilk olarak HDP İleşbaşkanı Hülya Alökmen konuştu. 22 gündür gösterdikleri mücadelenin sadece kayyum atanan 3 kent için olmadığını, Kürtlerin onur mücadelesi anlamı taşıdığını belirten Alökmen, “Ancak herkes biliyor bu mücadele devam edecek. Bugün okullar açıldı hala çocuklarımız kendi dillerinde eğitim göremiyor. Bu alanda yıllarca mücadele ettik bedel ödedik. Hala bu isteğin arkasındayız ve bu alanda da mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
 BOZKUŞ: MÜCEDELEYE DEVAM
Azadi Hareketi’nden Abdullah Bozkuş da kayyum atamalarının Kürtlerin dil, kültür çalışmalarına yönelik birer saldırı olduğunu ve en önemlisi de Kürtlerin kendilerini yönetmelerinde iktidarın duyduğu rahatsızlıktan kaynaklı olduğunu ifade etti. Bozkuş, kayyum atamalarını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Mücadeleye devam” dedi.
MIZRAKLI: MUTLAKA KAZANACAĞIZ
Bozkuş’tan sonra kısa bir konuşma yapan yerine kayyum atanan DBB Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, 22 gün sonra yine aynı yerde olduklarını, aradan geçen 520 saate rağmen yine “Biz kazanacağız” dediklerini ifade etti. 520 saatin kendilerine 500 gün gibi geldiğini dile getiren Mızraklı, “Çünkü bize dokunuyor. Bu kararı sadece siyasi bir darbe değil, onun ötesinde bir şey, onurumuza dokundu. Süleyman Soylu kayyum atamalarına ilişkin, ‘kayyum değil başkan vekili diyor’ valla başkan vekili ise, ben bir yere giderken başkan vekili tayin etmedim. Belediye meclisi de onu seçmedi. Bunun adı kayyumdur, kayyumdur, kayyumdur” diyerek ölümünün 35’inci yılında Yılmaz Güney’in “Kazanacağız, mutlaka kazanacağız” sözüyle konuşmasını bitirdi.
OLUÇ: GELİN KOMİSYON KURALIM
Basın açıklamasında son olarak konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, demokratik siyaset içinde kayyumların hiçbir meşruiyetinin olmadığını hatırlatarak, “O kadar zora düştüler ki yaptıklarını kimseye anlatamıyorlar. Adını söylemek istemediğim o zat gittiği her yerde anlatmaya çalışıyor, ama kayyum lafını bile kullanamıyor. Dün bir etkinlikte polis soruyor ‘pankartlarda kayyum yazıyor mu’ diye kayyum kelimesini yasaklamaya çalışıyor. Dünya bu rezaleti gördü, anladı. Bu iktidarın adaletle, demokrasiyle alakasının olmadığını anladı bu halk” dedi.
‘BARIŞ VE ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATALIM’ 
Kayyum atamalarını geri planda tutmak için ortaya yeni planların atıldığını sözlerine ekleyen Oluç, “Yeni bir algı operasyonları var. Ağır suç işliyorlar, annelerin acılarını ve duygularını sömürüyorlar. HDP binası önünde bekleyen annelerin acılarını en iyi bizler anlıyoruz. Çünkü biz yıllardır nasıl beyaz tülbentli annelerin, Cumartesi Anneleri’nin acısını anlıyorsak, onların acılarını da anlıyoruz. Ancak barış için adım atmayanlar, Dolmabahçe’yi yok sayanlar, iki buçuk yıl İmralı görüşmelerini silip atanlar, ‘Kürt sorunu yok’ diyenler o annelerin acılarını anlayamaz. Ancak annelerin acılarını sömürür” diye konuştu.  Cumartesi Anneleri’ne yaklaştıkları gibi HDP binası önünde bekleyen annelere de aynı duygu ve aynı hassasiyetle yaklaştıklarını vurgulayan Oluç, “Biz barışın sağlanması için mücadele diyoruz. Kayyumlara karşı mücadelemiz de budur. Meclis’teki tüm partilere sesleniyoruz; gelin Kürt sorununun demokratik çözümü için bir komisyon kuralım. Barış ve çözüm için adım atalım. Hangi parti bu komisyona katılmıyorsa, bilin ki o parti barış istemiyor. Bir kez daha sesleniyoruz; gelin barış için çözüm için el ele verelim bir tek annemin gözyaşı dökülmesin. İster oğlu dağda, ister asker ister polis olsun, anneler gözyaşı dökmesin diye mücadele edelim” diye belirtti.
Basın açıklamasının ardından yapılan 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.