Cumhuriyet eski yazar ve yöneticileri, cezaevine gönderilmek üzere Kocaeli Adliyesi’inde

Reklam!

 

 

 

İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ;  İstinaf Mahkemesi’nin Cumhuriyet davasındaki kararı onamasının ardından, cezası 5 yılın altınca olan eski yazar ve yöneticileri, cezaevine gönderilmek üzere Kocaeli Adliyesi’ne geldi. “Ülkem adına üzülüyorum” diyen yazar ve yöneticiler, sağlık kontrolünün ardından cezaevine gönderilecek.
İstinaf Mahkemesi’nin haklarında verilen hapis cezalarını onamasının ardından Cumhuriyet’in eski yazar ve yöneticilerinden olan Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku yeniden cezaevine girmek için Kocaeli Adliyesi’ne gelerek teslim oldu. Teslim olmadan önce Cumhuriyet gazetenin eski yazar ve yöneticileri adliye önünde basın açıklaması yaptı.
‘ÜLKEM ADINA ÜZÜLÜYORUM’
Cezaevine girecek olan Hakan Kara  yaptığı açıklamada, “ByLock’un icadından 1 yıl önce birisi beni aramış. Bununla suçlandım. Şimdi de bu yüzden hapse giriyorum” diye belirtti.
Musa Kart da, “Gazetecilerin cezaevi, adliye önlerinde açıklama yapmak zorunda kalmadığı bir Türkiye’de buluşmak üzere… Hoşçakalın” diye ifade etti.
Mustafa Kemal Güngör, “Biz hapse gidiyoruz ama 5 yılın üzerinde ceza alan arkadaşlarımız için temyiz hakkı var. Yargıtay dosyayı incelediğinde ‘Beraat etmeliler’ derse biz de bundan yararlanacağız. Mağdur olacağız. Devlet de bize ‘pardon’ diyecek. Ülkem adına üzülüyorum. Kendinize iyi bakın” diye konuştu.
‘TÜM DÜNYANIN DURUMU GÖRMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR’
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla açılmış bir davaydı. Şimdi de Yargıtay süreci beklenmeden infazlar gerçekleştiriliyor. AYM’den ve AİHM’den döneceğinden emin olabilirsiniz. Tüm dünyanın Türkiye’deki durumu görmesi açısından önemlidir arkadaşlarımızın hapse girmesi” dedi.
Cumhuriyet’in eski yazar ve yöneticileri, aldıkları ceza yüzlerine okunduktan sonra, sağlık kontrolünden geçirilerek, Kandıra Cezaevine gönderilecek.
NE OLMUŞTU?
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onamıştı. “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan Akın Atalay hakkında “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl, 13 ay, 15 gün, Orhan Erinç hakkında 6 yıl 3 ay, Aydın Engin, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık hakkında 7 yıl 6 ay, Kadri Gürsel hakkında 2 yıl 6 ay, Hikmet Çetinkaya hakkında 6 yıl 3 ay, Önder Çelik, Hakan Kara, Mustafa Kemal Güngör, karikatürist Musa Kart hakkında 3 yıl 9’ar ay, muhasebe çalışanı Emre İper 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Nisan ayında kararını açıklayan mahkeme Akın Atalay’ın tahliyesine karar vermiş, Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay hakkında da beraat kararı vermişti. Karar doğrultusunda Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Emre İper, Hakan Kara, Kadri Gürsel ve Bülent Utku, tekrar cezaevine giriyor.
Kaynak: MA