"İlk günden itibaren "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz"

İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına karşı alanlara çıkan kadınlar, bir kez daha "Vazgeçmiyoruz" diye haykırdı.

Toplumsal Cinsiyet 01.07.2021, 15:51 01.07.2021, 18:25
17
"İlk günden itibaren "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz"

DİYARBAKIR ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ-  İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına karşı alanlara çıkan kadınlar, bir kez daha "Vazgeçmiyoruz" diye haykırdı. 

“İstanbul Sözleşmesi” olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 20 Mart’ta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bir gecede feshedildi. Resmi Gazete'de yer alan karar doğrultusunda sözleşme, 1 Temmuz 2021’de yürürlükten kalktı. İlk günden itibaren "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" diyen kadın örgütleri bir kez daha alanlara doldurarak kararlılıklarını haykırdı. 

MERSİN 

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasını yaptıkları basın toplantısı ile protesto etti. Baroda gerçekleşen açıklamada Mersin Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner basın metnini okudu. Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının Anayasa ve uluslararası mevzuatlara aykırı olduğunu belirten Güner, İstanbul Sözleşmesi'nin; kadına ve çocuğa yönelik şiddeti engellemek için taraf devletlere, etkili işbirliği içeren politikaların hayata geçirilmesi görevlerini yükleyen bir insan hakları sözleşmesi olduğunu söyledi.  Kadının insan hakları kazanımlarından geriye gidişe neden olacak her türlü düzenlemenin karşısında olacaklarını aktaran Güner, İstanbul Sözleşmesi’nde imzanın çekilmesi işleminin geri alınması için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.  

VAN 

Van Kadın Hakları Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin Van Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını tanımıyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar ve kadın komisyonu üyeleri katılırken, basın metnini Van Kadın Hakları Komisyonu Sekreteri Avukat Şeyma Şen okudu.  

Amacı kadına yönelik şiddeti önlemek olan sözleşmeden çekilme kararının anayasaya ve kanuna açıkça aykırı olduğunu belirten Şen, “Bu hukuksuzluk yürütmenin durdurulması talebinin reddi kararı ile Danıştay eliyle de devam ettirilmektedir. Biz kadın hakları savunucuları bu hukuksuzluğu tüm bu süreç boyunca iktidardan gelen engellemelere rağmen onurlu direnişimizle durmaksızın haykırdık. Yapılan hukuksuzluğu tekrar açıklama gereği bile duymuyoruz, bu ancak malumun ilanı olurdu” dedi. 

“Sözleşmeden vazgeçmiyoruz” diyen Şen insan haklarına, kadına, eşitliğe, toplumsal hayata dair kaygılar gütmeyen, radikal bir azınlığın iradesinin bütün toplumun iradesine tercih edildiğini gösteren bu sözleşmeden çekilme çabasının kadınların iradesinin hiçe sayılması olarak görüldüğünü kaydetti. 

Açıklama, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, vazgeçmiyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” ve “Kararı geri al sözleşmeyi uygula” sloganlarıyla son buldu. 

ANKARA 

Ankara'da Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar, Ankara Adliyesi'nde "İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz" başlıklı broşür dağıttı. "İstanbul Sözleşmesi bizim, sizin hepimizin. Sözleşmeyi size kurban etmeyeceğiz" diyen kadın avukatlar adliye koridorunda alkışlarla Sözleşme'nin feshine tepki gösterdi.  

Broşür dağıtımı sırasında konuşan Ankara Barosu Başkan Adayı avukat İlke Işık, "Haklarımızı ve hayatlarımızı korumak istiyoruz. Bu ülkede her gün kadınlar öldürülüyor, her gün şiddet artarak devam ediyor. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz. Bu ülkede kadınları koruyacak daha etkili mekanizmalar gerekirken sözleşmeden imzayı çekmeye çalışmak, kadınlar öldürülsün çocuklar istismara uğrasın demek. Elmalı davasındaki rezalet devam etsin demek. Buna izin vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz, vazgeçmemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.  

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği'nden (ÖHD) Arzu Kurt da kadın avukatlar olarak, iktidarın İstanbul Sözleşmesi'nden yetkisiz bir şekilde çekilmesinin kadınlar ve çocukların her türlü istismar ve şiddete karşı savunmasız bırakılması olduğunu söyledi. Ankara Barosu Yönetim Kurulu adayı avukat Ebru Beşe ise Sözleşmede broşüründe yer alan kadına yönelik ayrımcılıkların önlenmesine dair yapılması gerekenleri anlattı.

BARO AÇIKLAMASI

Ankara Barosu, İstanbul Sözleşmesi için adliye önünde açıklama yaptı. "İstanbul Sözleşmesi bizim” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda avukat katıldı. Açıklamada sık sık “Erkek adalet değil gerçek adalet" ve "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganları atıldı. Baro yöneticilerinden Burcu Mine Gargın, sözleşmeden çekilme kararından dönülmesi ve gerekli adımların atılması için tüm yetkililere çağrı yaptı. Gargın, "Hüküm altına alınan İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararında ısrar etmek kadına dönük şiddetle mücadeleyi zayıflatmak ve potansiyel suçluları cesaretlendirmek anlamındadır" dedi. 

KADINLAR YOLU KAPATTI

Kadın Savunması, sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasına karşı Tunalı Hilmi Caddesi'nde "Hayatı Durduruyoruz" pankartı açarak, yolu trafiğe kapattı. Burada konuşan Kadın Savunma üyesi Buse Üçer, "Bu sözleşmeden bizleri çıkarmak isteyen bizlerin hayatlarına mal olmak isteyen AKP iktidarının karşısında diyoruz ki hayatı durduruyoruz. Tarafik akmayacak, bizlerin hayatlarına nasıl kast ediliyorsa biz bu hayatı durduruyoruz trafikler akmasın. Bu sözleşme Aleyna Çakır'ın sözleşmesidir, bu sözleşme, katledilen Nadiran'ın sözleşmesidir. AKP iktidarı elini kolunu sallayarak bu sözleşmeden geri çekilmez. Öyle tek adamın kararıyla sözleşmeden çekilmiyoruz. Kadınlar olarak bu sözleşmeyi uygulatmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

DİYARBAKIR

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, adliye önünde açıklama yaptı. Baro Başkanı Nahit Eren, yönetim kurulu üyeleri ve avukatlar açıklamaya katıldı. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı pankartın açıldığı açıklamada Kadın Hakları Merkezi üyesi Çiğdem Sevimli konuştu. Sözleşmeden çekilmenin hukuken yok hükmünde olduğunu ifade eden Sevimli, “Sözleşmeden çekilmek Türkiye’nin kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki yükümlülüklerinden vazgeçmesi anlamına gelmektedir. İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukukta uygulaması olan 6284 Sayılı Kanun’un temelini yıkmaktadır. Bu koşullar altında kadınları şiddetten koruyan yasalar ve mekanizmalar risk altında olacaktır. İstanbul Sözleşmesi, kadınların ve kadın örgütlerinin ortak mücadelesi sonucu elde ettikleri çok önemli bir kazanımdır. Toplumun yarısına etki eden bu sözleşmeden tek bir kişinin kararı ile çekilmeyi kabul etmiyoruz. Sözleşmeden çekilme işleminin iptali için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Açıklama “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganıyla son buldu.   

BATMAN

Batman Barosu Kadın Hakları Merkezi, baro binası önünde açıklama yaptı. Kadın Hakları Merkezi üyesi Gülbahar Demir, sözleşmeden vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Demir, Danıştay 10’uncu Dairesi'nin yürütmeyi durdurma talebini reddetmesine rağmen kararın hala kesinleşmediğini belirtti. Demir, “Sözleşmeden çekilme kararı ile şiddete uğrayan veya öldürülen her kadının sorumluluğu, bu kararı verenlerin üzerindedir” dedi.  

MARDİN

Mardin Barosu Kadın Komisyonu, İstanbul Sözleşmesi’nin bugün itibariyle yürürlükten kaldırılmasına karşı açıklama yaptı. Baro avukatlarının katıldığı açıklamada konuşan Avukat Dilan Koç, mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

URFA  

Urfa Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına karşı Eğitim Sen Urfa Şube binasında açıklama yaptı. Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği Yöneticisi Selma Köroğlu, verilen kararın yok hükmünde olduğunu belirtti. 

İZMİR

İzmir Barosu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin yürürlüğe girmesini ilişkin İzmir Bölge Adliye Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Adliye içerisindeki Aile Mahkemelerinin önünde toplanan İzmir Barosu üyesi kadın avukatlar, basın açıklamasının yapılacağı alana kadar alkışlar ve “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” sloganlarıyla yürüdü. 

Avukatlar adına açıklamayı yapan İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen, sözleşmenin imzalandığı günden bu yana aktif kullanılması için mücadele ettiklerini vurguladı. Sözleşmeden çekilmesiyle mücadelelerinin sona ermeyeceğini dile getiren Kayadelen, “Sözleşmeyi hayata geçirin diye eylem yaparken, siz uygulamadan komple kaldırdınız. İzmir Barosu olarak; mahkemelerde, karakollarda, eylemlerde, kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir ve siz sözleşmeyi tekrar yürürlüğe sokup her bir maddesini hakkıyla uygulayana kadar biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

(Haber MA, Fotoğraf ve Vedeo Ötekilerin Gündemi)

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Sitemizi nasıl buldunuz?
Sitemizi nasıl buldunuz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü
banner56